Dlaczego warto stosować kosmetyki naturalne?

2023-03-10

W ostatnich latach, ludzie zaczęli coraz chętniej dążyć do harmonijnego współistnienia z naturą, a nie tylko traktować ją jako chwilowy trend wylansowany przez ekologów. Wiele osób postanowiło, że życie w zgodzie ze środowiskiem to dla nich nie tylko wybór, ale wręcz styl życia. Takie postępowanie obejmuje to nie tylko popularne kwestie związane z zdrowym odżywianiem czy aktywnością na świeżym powietrzu, ale także inne sprawy dotyczące codziennego funkcjonowania. Jedną z takich spraw jest wybór kosmetyków – zgodnie założeniami, powinny one być naturalne i wolne od okrucieństwa. Jakie są zalety takich produktów, czyli dlaczego warto stosować kosmetyki naturalne?

Kosmetyki naturalne – czyli jakie?

Naturalne kosmetyki to wyroby, o których można mówić, że pochodzą wprost z natury. W odróżnieniu od innych produktów – zwłaszcza tych masowo dostępnych na półkach drogeryjnych -, charakteryzują się one wręcz nieskazitelnym składem. Oznacza to, że do ich produkcji nie używa się żadnych szkodliwych dla skóry substancji, takich jak parafiny, SLS, chemiczne konserwanty, alkohol, syntetyczne barwniki i aromaty. Produkty te są więc bezpieczne i naturalne dla naszego ciała, co pozwala na korzystanie z nich bez obaw o niepożądane skutki uboczne – uczulenia, wysypki, trądzik.

Kosmetyki naturalne – dla kogo?

Kosmetyki oparte na naturalnych składnikach są odpowiednie dla wielu rodzajów skóry, w tym suchej, mieszanej, tłustej, a także tej skłonnej do trądziku i wyprysków. W szczególności poleca się je osobom, które zmagają się z nadwrażliwością lub alergią na standardowe produkty drogeryjne. Naturalne kosmetyki nie wywołują podrażnień, zaczerwienień, wysypki ani innych negatywnych reakcji, pod warunkiem, że nie zawierają składników, na które osoba z nich korzystająca jest uczulona. Ich skład wolny od substancji chemicznych, co również ogranicza ryzyko niepożądanych reakcji układu odpornościowego.

Wiele naturalnych kosmetyków jest hipoalergicznych i bezzapachowych, co czyni je idealnym wyborem dla kobiet w ciąży, matek karmiących, dzieci z wrażliwą cerą oraz młodzieży w okresie dojrzewania, która często boryka się z problemami skórnymi. Należy jednak pamiętać, że osoby z istniejącymi alergiami na składniki aktywne – najczęściej na zioła i olejki eteryczne – przed zastosowaniem produktu powinny sprawdzić jego skład.

Baza naturalnych kosmetyków na obecnym rynku beauty jest ogromna, dlatego też każdy jest w stanie znaleźć coś odpowiedniego dla swojego rodzaju skóry i indywidualnych preferencji.

Kosmetyki naturalne | Dlaczego warto je stosować?

Natura od setek tysięcy lat jest sprzymierzeńcem ludzkości. Nic więc dziwnego, że to właśnie kosmetyki naturalne w obecnych czasach należą do grupy najczęściej wybieranych przez świadomych konsumentów. Lista ich zalet jest długa, podobnie jak i ta obejmująca korzyści z ich stosowania w codziennej pielęgnacji. O czym dokładnie mowa?

Kosmetyki naturalne zawierają bezpieczne składniki

Obecność składników bezpiecznych dla zdrowia i skóry stanowi jeden z najważniejszych powodów, dla których warto stosować kosmetyki naturalne. W produktach naturalnych – w odróżnieniu od tych, które powszechnie spotykane są na sklepowych półkach – nie stosuje się składników syntetycznych, które mogłyby uszkodzić barierę hydrolipidową skóry, zatykać pory, powodować przesuszenie cery lub zaczerwienienia.

Substancje naturalne, takie jak oleje, ekstrakty ziołowe, woski czy masła roślinne, łagodnie działają na skórę, nawilżając, odżywiając i regenerując jej strukturę. Ponadto, kosmetyki naturalne nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych, takich jak parabeny, SLS, SLES, silikony czy konserwanty, które mogą powodować alergie, podrażnienia, a nawet wpływać na rozwój zaburzeń hormonalnych. Oznacza to że stosowanie kosmetyków naturalnych to nie tylko sposób na piękną i zdrową cerę, ale także na ochronę naszego organizmu przed szkodliwym wpływem substancji chemicznych, które często znajdują się w konwencjonalnych kosmetykach drogeryjnych.

Kosmetyki naturalne nie podrażniają

Naturalne kosmetyki stanowią doskonałą alternatywę dla osób, na które produkty drogeryjne działają niekorzystnie: wywołują pieczenie, swędzenie, podrażnienia, zaczerwienienia, a także przesuszenie oraz łuszczenie się skóry. Prosty skład, pozbawiony chemikaliów i parabenów, jednocześnie bogaty w naturalne składniki odżywcze i nawilżające sprawia, że kosmetyki naturalne są doskonałym wyborem dla każdego typu cery. 

Warto jednak pamiętać, że choć kosmetyki naturalne są zazwyczaj bardziej delikatne dla skóry, to nie oznacza to, że są one w pełni hipoalergiczne. Ponieważ każdy jest wyjątkowy, może też reagować inaczej na poszczególne składniki – nawet te naturalne. Dlatego przed zakupem wybranego produktu zawsze warto dokładnie przejrzeć jego skład i sprawdzić, czy nie zawiera substancji, które nasza skóra może źle tolerować.

Kosmetyki naturalne produkuje się z szacunkiem do środowiska

Kosmetyki określane mianem naturalnych produkowane są w zgodzie i szacunku dla środowiska naturalnego. Ich producentów cechuje dbałość o przyrodę, dlatego też korzystają oni z opakowań zdatnych do recyklingu – wszystko to, aby zminimalizować ilość odpadów na Planecie. Co więcej, surowce używane do produkcji kosmetyków naturalnych uprawiane są zazwyczaj w sposób ekologiczny, a więc wolny od chemicznych środków ochrony roślin (pestycydów), które zanieczyszczają powietrze i wody gruntowe.

Jednym z wielu argumentów przemawiających na korzyść kosmetyków naturalnych jest fakt, że są one w pełni przyjazne dla zwierząt – produkty tego typu nie są na nich testowane, a w większości nie zawierają nawet składników pochodzenia zwierzęcego (kosmetyki wegańskie). Warto też wspomnieć, że kosmetyki naturalne są biodegradowalne, a więc nie szkodzą naturze ani środowisku, ponieważ szybko ulegają rozkładowi. Wszystkie te aspekty sprawiają, że wspomniane kosmetyki naturalne są doskonałą alternatywą dla osób, którym naprawdę zależy na dobru naszej Planety.

Kosmetyki naturalne są skuteczne

Ostatnim, jednak również bardzo ważnym punktem jest fakt, że kosmetyki naturalne cechuje wysoka skuteczność działania. Choć ich skład jest przyjazny dla każdego typu skóry, zawarte w nim składniki aktywne intensywnie nawilżają, odżywiają, regenerują, i wspierają naturalne procesy zachodzące w skórze. Oznacza to, że naturalne wcale nie równa się nieskuteczne. Wręcz przeciwnie, podczas gdy substancje chemiczne zawarte w produktach drogeryjnych bardzo często podrażniają i przesuszają, składniki naturalne w pełni dbają o kondycję cery – są zatem kluczem do efektywnej pielęgnacji. 

Logo Sorell

EW MEDICINE S.A.

Istebna 1688
43-470 Istebna

NIP 5482641710

mail: biuro@sorell.pl

Produkty


© Sorell. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Studio113