Kwas bursztynowy – sekret pięknej skóry

2023-01-30

Subtelność bursztynów to główny powód, dlaczego kamienie te stały się tak popularne w salonach jubilerskich. Ich niepowtarzalna barwa i kształt skradły serce niejednej kobiecie. Choć nie da się znaleźć dwóch takich samych sukcynitów, pewna rzecz je łączy – a jest nią kwas bursztynowy. Co to takiego? Jakie ma właściwości i dlaczego jest tak ceniony w kosmetologii?

Bursztyn | Złoto Północy

Niewiele jest surowców jak bursztyn, mogących się pochwalić tak bogatą historią i licznymi zastosowaniami. Kamień ten znany jest pod kilkoma nazwami – jantar, amber oraz nieco rzadziej słyszany sukcynit. W przeszłości przypisywano mu właściwości magiczne, a niektórzy traktowali go jako talizman chroniący przed nieszczęśliwymi zdarzeniami i chorobami. Obecnie bursztyn stanowi bogate źródło wiedzy dla licznych naukowców, którzy poszukują w nim zatopionych fragmentów owadów i roślin. 

Jantar szczególnie ceniono na Wschodzie. W Europie do roku 1308 to Gdańsk był głównym ośrodkiem bursztynnictwa. Swego czasu wspomniany kamień szlachetny zwano złotem Północy, ponieważ jego największe pokłady występowały w północnej części regionu bałtyckiego. Niestety, ze względu na gdańską rzeź zainicjowaną przez Zakon Krzyżacki, nasza krajowa, wieloletnia tradycja bursztynowego rzemiosła legła w gruzach.

Bursztyn | Właściwości

Bursztyn to kamień szlachetny uwielbiany na całym świecie. Swoją popularność zyskał jednak nie tylko ze względu na nietuzinkowy wygląd. Jego właściwości są liczne i znane wszystkim fanom medycyny naturalnej. Surowiec ten jest często wykorzystywany do tworzenia nalewek, gdyż wykazuje się on działaniem prozdrowotnym. Minerał sam w sobie bogaty jest w żelazo, potas, wapń, krzem i magnez – składniki te pomagają w walce z dolegliwościami obejmującymi nerki, żołądek i woreczek żółciowy. Co więcej, zawarte w jantarze jony ujemne korzystnie wpływają na nasz organizm, a w szczególności na układ nerwowy.

Na szczególną uwagę zasługuje jednak kwas bursztynowy, który wchodzi w skład sukcynitu. Czym dokładnie jest?

Co to jest kwas bursztynowy?

Kwas bursztynowy, zwany również kwasem sukcinowym, to organiczny związek chemiczny z grupy dikarboksylowych kwasów. Jest to bezbarwny, krystaliczny proszek o słodkawym smaku, który występuje w naturze – głównie w bursztynie, ale również w wielu roślinach i organizmach zwierząt. 

Kwas bursztynowy jest produkowany przez organizmy żywe w procesie metabolizmu, a także może być syntetyzowany sztucznie w laboratoriach. Ma wiele zastosowań, m.in. w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i kosmetycznym. W medycynie, kwas bursztynowy jest stosowany w leczeniu chorób reumatycznych, schorzeń skóry oraz chorób wątroby. Działanie kwasu bursztynowego polega m.in. na zwiększeniu przepływu krwi i tlenu do komórek, co wpływa na poprawę ich wydolności i zdolności do regeneracji.

W przemyśle kosmetycznym, kwas bursztynowy wykorzystywany jest w produkcji preparatów antyoksydacyjnych, które pomagają w walce z oznakami starzenia się skóry, a także w preparatach nawilżających i ujędrniających. Ze względu na swoje pozytywne właściwości dla zdrowia i urody, kwas sukcinowy zyskuje coraz większą popularność w różnych dziedzinach, a sposobów na jego stosowanie jest coraz więcej. 

Właściwości kwasu bursztynowego

Kwas bursztynowy to naturalny składnik o wyjątkowych właściwościach. Dzięki wysokiej zawartości witaminy E (witaminy młodości), wspomaga procesy odbudowy i odnowy komórek skóry. Ponadto, jest silnym biostymulatorem, który inicjuje naturalne procesy regeneracji. Kwas bursztynowy to także niezbędny element reakcji biochemicznych, które przyczyniają się do powstawania ATP – energii komórkowej, koniecznej do prawidłowego funkcjonowania i metabolizmu komórek.

Właściwości antybakteryjne i łagodzące kwasu bursztynowego są dobrze znane i cenione przez fanów tego związku organicznego. Ponadto, wpływa on na zmniejszenie widoczności przebarwień na skórze i poprawia jej elastyczność. Co więcej, ze względu na swoje działanie, kwas bursztynowy jest często porównywany do popularnych kwasów AHA i BHA – jest on jednak o wiele delikatniejszy, a jego stosowanie nie powoduje podrażnień. 

Oprócz wcześniej wymienionych właściwości, kwas bursztynowy wykazuje również wiele innych korzystnych działań na skórę. Przede wszystkim silnie nawilża, ponieważ jest w stanie wiązać wodę w skórze. Zaleca się jego stosowanie osobom zmagającym się z cerą suchą i odwodnioną, a także z widocznymi oznakami starzenia.

Kwas bursztynowy ma również właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Działa na skórę kojąco i łagodząco, zmniejsza zaczerwienienia, a także chroni przed szkodliwym wpływem wolnych rodników, które przyspieszają proces starzenia. Związek ten działa rozjaśniająco, co pomaga wyrównać koloryt skóry i zniwelować ciemne plamy powstałe na skutek upływu lat lub nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne. 

Kosmetyki z kwasem bursztynowym

Kosmetyki z kwasem bursztynowym to najlepszy sposób, na wprowadzenie tego niezwykłego związku do swojej codziennej pielęgnacji. Preparaty bazujące na wspomnianym kwasie działają:

  • przeciwbakteryjnie 
  • przeciwtrądzikowo
  • stymulująco
  • antyoksydacyjnie 
  • przeciwstarzeniowo

Kosmetyki z kwasem bursztynowym wykazują wiele właściwości korzystnych dla wszystkich typów skóry, zwłaszcza dojrzałych, zmęczonych, przesuszonych i wymagających regeneracji. Regularne preparatów z tym składnikiem sprawia, że skóra staje się bardziej promienna i młodsza. Działanie kwasu bursztynowego na skórę jest porównywalne do kwasów AHA, ale nie powoduje drażnienia. Kwas bursztynowy często stosuje się w połączeniu z innymi substancjami aktywnymi, takimi jak kwasy traneksamowy i azelainowy, aby jeszcze skuteczniej przeciwdziałać przebarwieniom.

Logo Sorell

EW MEDICINE S.A.

Istebna 1688
43-470 Istebna

NIP 5482641710

mail: biuro@sorell.pl

Produkty


© Sorell. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Studio113