Srebro w kosmetykach – jak działa na skórę?

2023-03-15

O srebrze koloidalnym zaczęło się robić głośno już lata temu. Substancja ta posiada wielu zwolenników, szczególnie tych, którzy borykają się problemami skórnymi. Potwierdzone licznymi badaniami właściwości antyseptyczne srebra koloidalnego sprawiają, że środek ten doskonale radzi sobie z trądzikiem. Co jeszcze warto wiedzieć o tej substancji? Jakie są właściwości srebra koloidalnego i czy warto włączyć je do swojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej? Zapraszamy do lektury.

Co to jest srebro koloidalne?

Srebro koloidalne, znane również jako korgol i koralgol, to nie wynalazek współczesnej kosmetologii. Substancja ta rozpowszechniona została jeszcze w czasach starożytnych, gdy to traktowano ją jako środek przeciwdrobnoustrojowy. Srebro koloidalne ma swój udział w historii – w czasach wojny secesyjnej aplikowano je żołnierzom na rany, a podczas epidemii dżumy stanowiło zabezpieczenie przed chorobą. Czym zatem dokładnie jest koralgol?

Kolargolem nazywamy drobne cząsteczki czystego srebra zawieszone w cieczy – wodzie, białku lub żelatynie. Rozmiar wspomnianych cząsteczek jest różnorodny. Najmniejsze z nich są mikroskopijnych rozmiarów, przez co nie da się ich dostrzec gołym okiem. Nanocząsteczki srebra mają około 1-4 nm, dzięki czemu są w stanie wnikać w bakterie (200-80000 nm) i wirusy (20-300 nm), a następnie je neutralizować.

Srebro koloidalne | Właściwości i zastosowanie

Koralgol, czyli srebro koloidalne wyróżnia się licznymi właściwościami. Oprócz działania antyseptycznego, wykazuje zdolności antybakteryjne, antywirusowe oraz przeciwgrzybicze. Doskonale sprawdza się w przypadku:

  • opryszczki
  • podrażnień
  • skaleczenia
  • ukąszeń owadów
  • stopy cukrzycowej
  • oparzeń i ran (jako środek do przemywania)

Srebro koloidalne sprawdza się w przypadku skóry problematycznej: może zwalczać trądzik, oczyszczać cerę z zanieczyszczeń, a także regulować produkcję sebum. W dodatku łagodzi stany zapalne spowodowane chorobami – na przykład egzemą lub łuszczycą. Koralgol bardzo często poleca się osobom po przebytych zabiegach kosmetologicznych, w tym mikrodermabrazji i depilacji laserowej. 

Srebro koloidalne w kosmetykach

Kosmetyki ze srebrem koloidalnym przez wiele osób uważane są za must-have w kosmetyczce. Produkty z kolargolem działają oczyszczająco, regenerująco, odkażająco oraz nawilżająco. Przeznaczone są do każdego typu skóry, jednak największe zastosowanie znajdą u osób z cerą skłonną do trądziku, wyprysków, bądź stanów zapalnych. Warto jednak mieć na uwadze, że efekty stosowania uzależnione są od tego, ile srebra znajduje się w danym kosmetyku, a także jakiej jest ono wielkości. Im więcej nanocząsteczek (rozmiar do 4 nm) koralgolu, tym skuteczniejszym działaniem wykaże się produkt.

Na co stosować kosmetyki ze srebrem?

Jak zostało wspomniane wcześniej, koralgol wykazuje się szerokim spektrum działania. Z tego względu, kosmetyki ze srebrem koloidalnym można stosować na wiele sposobów. Produkty tego typu doskonale sprawdzają się w przypadku trądziku – zapobiegają rozwojowi bakterii i powstawaniu nowych wyprysków. Co ciekawe, kosmetyki z kolargolem można stosować na otwarte rany. Podobnie jak woda utleniona, pomagają w likwidacji powierzchniowych stanów zapalnych, jednak nie uszkadzają otaczających ranę tkanek, ani nie wywołują nieprzyjemnego pieczenia.

Produkty ze srebrem w celach medycznych można aplikować bezpośrednio na skórę, bądź też nasączyć nimi opatrunek. CIekawym rozwiązaniem jest zastosowanie koralgolu w proszku, który posypany wokół rany tworzy barierę zapobiegającą rozwojowi bakterii i powstawaniu wysięków. Kosmetyki na bazie srebra koloidalnego dobrze sprawdzą się również w przypadku różnorakich chorób skóry – od zwykłej wysypki, aż po łuszczycę czy egzemę. Preparat delikatnie wklepany w miejsce zmian złagodzi świąd i pomoże utrzymać skórę w odpowiedniej wilgotności.

Co ciekawe, srebro koloidalne to doskonały składnik w przypadku produktów do włosów. Szampony, wcierki i odżywki z kolargolem pomagają pozbyć się łupieżu, nieprzyjemnego swędzenia, a także zapobiegają łysieniu. Dzięki właściwościom antybakteryjnym srebro koi podrażnioną bakteriami skórę głowy, jednocześnie dbając o jej odpowiednie nawilżenie. To jedna z tych substancji, których włosomaniaczki często wypatrują w składach kupowanych produktów.

Czy srebro koloidalne jest bezpieczne?

Aplikowanie na skórę samego srebra koloidalnego jak i kosmetyków na nim bazujących jest bezpieczną formą jego użycia. Substancji tej nie można jednak jeść – choć zewnętrznie koralgol wykazuje dobroczynne właściwości, jego spożycie może tragicznie odbić się na naszym zdrowiu. Srebro to metal ciężki, który skumulowany w organizmie wykazuje się toksycznym działaniem. Dlatego też, pod żadnym pozorem substancji tej nie wolno przyjmować doustnie, a produkty na niej bazujące należy przechowywać w miejscach niedostępnych dla dzieci i zwierząt.

Kosmetyki ze ze srebrem a srebrzyca

Argyria, czyli srebrzyca, to choroba wywoływana na skutek długotrwałego przyjmowania związków srebra (niezamierzenie lub celowo), najczęściej pod postacią srebra koloidalnego bądź pyłu srebra. Objawia się zmianą koloru skóry na szaro-niebieskie odcienie. To naturalne, że niektórzy w obawie przed tym schorzeniem unikają produktów na bazie korgolu. Czy jednak faktycznie jest się czego bać?

Odpowiedź brzmi nie, nie ma się czego bać. Gotowe kosmetyki ze srebrem koloidalnym zawierają w sobie bezpieczną dawkę tej substancji. Oznacza to, że ich stosowanie – nawet regularne – nie jest w stanie wywołać srebrzycy. Należy jednak pamiętać, aby zawsze podczas aplikacji stosować się do zaleceń producenta.

Kosmetyki ze srebrem | Czy warto?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest oczywiście twierdząca. Kosmetyki ze srebrem świetnie sprawdzają się w przypadku trądziku, blizn oraz przebarwień. Korgol, regularnie aplikowany na skórę wzmocni ją, dzięki czemu będzie ona odporna na czynniki zewnętrzne. Co więcej, srebro koloidalne wspiera odbudowę uszkodzonego naskórka, dogłębnie nawilża i reguluje proces produkcji sebum. Świetnie sprawdza się również w przypadku łuszczycy oraz egzemy. Kosmetyki na bazie srebra to z pewnością produkty warte uwagi.

Logo Sorell

EW MEDICINE S.A.

Istebna 1688
43-470 Istebna

NIP 5482641710

mail: biuro@sorell.pl

Produkty


© Sorell. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Studio113